Přehled tisku

V přehledu tisku naleznete ozvěny aktivit a událostí pořádaných CEFRESem a účast pozvaných vědců v českém nebo středoevropském veřejném prostoru.

2017

Filozofická fakulta UK hostila konferenci Citová rétorika
Kratká zpráva o mezinárodní konferenci “Citová rétorika. Vzbuzovat, chápat a nazývat emoce” organizované od 30. 11. do 2. 12. 2017 v rámci Kreativní laboratoří VOICE a pořádaná Ústavem románských studií a Ústavem filosofie a religionistiky FF UK u příležitosti vstupu Univerzity Karlovy do Agence universitaire de la Francophonie. I-Forum, online magazin FF UK, 7. 12. 2017

La Fabrique de l’Histoire sonde les nostalgies en Europe centrale
Oznámení o vysílání pořadu La Fabrique de l’histoire, ve kterém se Emmanuel Laurentin bude ve vysílání v týdnu od 18. do 21. prosince věnovat politickým a společenským konotacím středoevropské historie. Institut français de Prague. Novembre 2017.

France Culture s’invite à Prague pour parler Europe centrale
Reportáž o atelieru a kulatém stolu pořadu Fabrique de l’Histoire, které zorganizovala stanice France Culture ve spolupráci s CEFRESem a IFP dne 13. listopadu 2017 na téma Střední Evropa a její historické nostalgie (Europe centrale et ses nostalgies historiques). S. Cazabon, Radio Praha, 15. listopadu 2017.

Nové přístupy k výzkumu dějin Židů za železnou oponou
Rozhovor s Kateřinou Čapkovou (Ústav pro českou literaturu AV ČR) ohledně konference, kterou organizovala ve spolupráci s CEFRESem v Praze 23.-25. května 2017. L. Matušková, Český rozhlas, 18. června 2017.

Roger Chartier : Co je to kniha? Odpověď na Kantovu otázku
Český překlad přednášky Rogera Chartiera (Praha, 18. května 2016 ve Francouzském Institutu v Praze): Knihovna: knihovnická revue, roč. 28., 2017-1, s. 45-56 (přeložila Anna Machová).

O vplyve prekladov literárnych diel na spoločenské procesy
Zpráva z konference “Překlady z francouzštiny ve střední Evropě 20. století: politický a kulturní kontext (Maďarsko, Česko, Polsko, Slovensko)”, Bratislava, 16.-17. května 2017, od Ľ. Suballyové. Slovenská akademie věd,  30.5.2017.

L’histoire de l’Europe centrale est faite d’altérités culturelles
Laure Teulières, historička z Univerzity Toulouse-Jean Jaurès zabývající se migrací, poskytla během svého pobytu v Praze v rámci tzv. Visegrádského fóra Radiu Prague rozhovor o možném budoucím vývoji evropské migrace. Zdůraznila, že každá evropská země má odlišné dějiny, a tedy jiný vztah k této problematice, která je v České republice a v ostatních středoevropských zemích zdrojem napětí. Radio Prague, 3. 5. 2017

Kultura písemného projevu a společnost v Českých zemích 16. až 18. století. Workshop k uctění Rogera Chartiera, 18 May 2016. Shrnutí od Katalin Pataki, Cornova, roč. 6, č. 2 2016, s. 114-116.

Holocaust a jeho následky z pohledu rodiny
Shrnutí přednášky, kterou připravily Kateřina Čapková (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR), Eliyana Adler (The Pennsylvania State University) a Ruth Leiserowitz (German Historical Institute, Warsaw). (Istvan Pal Adam H-Soz-Kult 15.3.2017 – 16.03.2017)

Rakouské uprchlické hnutí do Československa, 1934-39: od politického exilu k židovským uprchlíkům
Rozhovor s Wolfgangem Schellenbacherem (Univerzita ve Vídni / Židovské Muzeum v Praze) u příložitosti jeho přednášky v CEFRESu v rámci semináře Soudobé dějiny Židů, který pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a CEFRES ve spolupráci s Židovským muzeem (Radio Praha 5/4/2017)

Marek Skovajsa: Neortodoxní bourdieuovec Bernard Lahire
Bernard Lahire: Aktér mezi dispozicemi a kontexty jednání
Český překlad přednášky, kterou měl Bernard LAHIRE na pozvání CEFRES 8. října 2015 byl publikován v Českém sociologickém časopiu (1 / 2017) s úvodem Marka Skovajsy.

2016

Roger Chartier v Praze
Ohlédnutí se za pražskou návštěvou Rogera Chartiera v elektronickém časopise České národní knihovny (Anna Máchová, Knihovna Plus, 01/09/2016)

Komunista, který pomáhal disidentům, Étienne Balibar: Obavy nebyly na místě
Étienne Balibar, francouzský filozof, přijel do Prahy přednášet a diskutovat během Noci filozofie. Ve svém rozhovoru přibližuje své vzpomínky na dobu 80. let, kdy byl čerstvě vyloučen z Francouzské komunistické strany a angažoval se v pomoci československým disidentům (Radio Wave, 29/08/2016)

Přes čáru: „Migranti nás znova učí, co je to občanství“
Rozhovor s Étiennem Tassinem o kosmopolitismu a uprchlickém táboře Džungle pro Radio Wave (Radio Wave, 08/08/2016)

Nadvláda trhu ve středovýchodní Evropě je totální
Miklós
Gaspár Tamás, který navštívil Prahu v rámci Noci filozofie, dal pro A2larm rozhovor, kde hovoří o nebezpečí kapitalismu, Orbánově Maďarsku a selhávání evropského systému (A2larm, 26/07/2016).

Zablokovaná představivost
Miklós Gaspár Tamás ve svém rozhovoru popsal politickou situaci v Maďarsku a vyprávěl o své zkušenosti  s politikou (Nový Prostor, 21/07/2016).

Dříve komunista, dnes liberál
Vedle účasti na Noci filozofie uskutečnil Étienne Balibar také rozhovor o politické situaci ve Francii a dotknul se témat, jako je islám, sekularismus, komunismus a svoboda projevu (Lidové noviny, 09/07/2016).

Přes čáru: „Muslimští homosexuálové ukazují, že nemusíme žít v zajetí opozic“
Francouzský sociolog, Eric Fassin, který navštívil Prahu v rámci Noci filozofie hovoří v rozhovoru pro Radio Wave o tzv. homonacionalismu (Radio Wave, 20/06/2016)

Na Noc filozofie přijela spisovatelka Marinová, ke studiu a napsání románu ji přivedla vážná nemoc
Rozhovor s francouzskou spisovatelkou Claire Marinovou, jež navštivila Prahu v rámci Noci filozofie, o její zkušenosti se psáním (Hospodářské noviny, 17/6/2016).

V USA trestají přísněji než v Evropě
Pierre Lascoumes, který přijel do Prahy, aby přednášel v rámci Velkých přednášek Platformy CEFRES, v rozhovoru pro Lidové noviny mluvil o delikvenci politických elit a korupci ve Franci a ve světě (Lidové noviny, 16/05/2016).

La littérature est un moyen tout à fait discret de faire de la politique
Během svého pobytu v Praze, kde přednášela v rámci tzv. Visegrádského fóra, Ioana Popa představuje problematiku překládání východoevropské literatury ve Francii během studené války (Radio Prague française, 21/04/2016).

Michel Wieviorka: Jsme sirotci studené války a boje dělnické třídy
Michel Wieviorka, který přijel přednášet do Prahy v rámci tzv. Visegrádského fóra, v rozhovoru pro deník Referendum hovořil o politické situaci v Evropě (Deník Referendum, 26/03/2016).

Voliči evropských politiků ztratili s uprchlíky soucit, říká přední sociolog
Michel Wieviorka v rozhovoru pro Lidové noviny hovořil o uprchlické krizi v Evropě (Lidové noviny, 06/03/2016).

Michel Wieviorka v pořadu Události, komentáře
Michel Wieviorka byl pozvaný do vysílání pořadu “Události, komentáře”, kde se vyjádřil k politickým tlakům v rámci Evropské unie, a to především v souvislostech s uprchlickou krizí (ČT24, 24/02/2016).

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách